8 مرداد 1386 14:50:52
معاون اول قوه قضائيه: تنقيح قوانين يك كار فراقوايي است
حجت‌الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم رييسي معاون اول رييس قوه قضائيه از تنقيح قوانين و مقررات بعنوان يك كار فراقوايي نام برد و گفت: تنقيح قوانين اگر با تعامل و همكاري سه قوه باشد، كارها بهتر صورت مي‌گيرد.

به نقل از خبرنگار سياسي ايرنا، رييسي روز دوشنبه درهمايش علمي "تنقيح قوانين و مقررات ،ضرورتها و چشم اندازها" در سالن‌اجلاس سران،اصل جمع آوري، تنقيح و تلفيق قوانين و مقررات براي قواي سه گانه را امري ، ضروري دانست.

اين مقام ارشد قضايي افزود : بايد ديد كه اين كار زير نظر چه قوه‌اي بايد باشد، البته از نظر قوه قضائيه هر طرفي كه باشد مشكلي نيست.

رييسي در ادامه اقدام در ايجاد يك سازمان را چندان خوش آيند ندانست و گفت: سازمان تعريف خاص خود را دارد، زمان بربوده و در اجرا دچار مشكلات اداري خواهد شد.

معاون اول قوه قضائيه تصريح كرد: در اين زمينه باتوجه به اهميت و حساسيت موضوع لازم است تا كار از راه تعامل و همفكري صورت گيرد و سازمان شدن نبايد اصل قضيه باشد.

رييسي با تاكيد بر اينكه امروز حجم بالاي قوانين براي مجريان و مردم گيج‌كننده است، گفت: جمع آوري و تنقيح و تلفيق قوانين و مقررات يك امر ضروري است.

اين مقام قضائي تاكيد كرد: براي اين اقدام بايد از حقوقدانان كه به مباني حقوقي آشنا هستند،قضات به عنوان مهندسين اجراي قانون، جامعه‌شناسان، روانشناسان و افراد ديگري كه ضروري است، استفاده كرد و مي‌توان اين اقدام را به صورت كوتاه مدت ،ميان مدت و بلند مدت انجام داد.

رييسي افزود:امروز به‌خاطر تفاوت آرا و نظرات مستند به قانون، به نوعي بي عدالتي در دادگاهها برخورد مي‌كنيم و اين امر منجر به دخالت ديوان عالي كشور مي‌شود تا قضات اين ديوان بتوانند وحدت رويه را لحاظ كنند.

وي افزود: اين مشكلي است كه استحكام تصميمات قضايي را زير سووال مي برد و در بحث آموزش دانشجويان نيز مشكلاتي را ايجاد مي‌كند.

رييسي با تاكيد بر آغاز يك حركت جدي دراين زمينه افزود: مي‌توانيم در اين زمينه از تجارب ساير كشورها استفاده كنيم و آنرا بامسائل حقوقي اسلامي كه براي ما يك اصل است هماهنگ كرده و متناسب با فرهنگ خود استفاده كنيم.

معاون‌اول قوه قضائيه همچنين برتوجه به‌پيشنيه مسائل حقوقي‌درفعاليتهاي حقوقي امروز تاكيد كرد و گفت: بايد اين پيشينه موردتوجه قرار گيرد ونبايد كار را از اول شروع كنيم.

رييسي در پايان افزود : جمع آوري، تنيقح و تلفيق قوانين و مقررات و تبديل آن به يك مجموعه، نيازمند صبر و حوصله است و نبايد اين كار را با عجله انجام داد.

همايش علمي تنقيح قوانين و مقررات، ضرورت‌ها و چشم اندازها صبح امروز در محل اجلاس سران با همت معاونت حقوقي و امور مجلس‌رياست جمهوري‌برگزار شد.

 
 
Powered by Tetis PORTAL