4 تير 1392 13:24:14
حضور 400 ايراني در زندان‌هاي تركيه
سرپرست اداره كل ارتباط با قوه قضاييه وزارت دادگستري از تشكيل كارگروه انتقال محكومين با حضور دستگاه‌هاي ذيربط در وزارت دادگستري خبر داد.

شاهرخ هدايتي در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: اين كارگروه در راستاي تفويض اجراي موافقتنامه‌هاي انتقال محكومين به وزارت دادگستري از سوي رياست قوه قضاييه و با هدف تسريع و ايجاد انسجام بيشتر براي انتقال زندانيان خارجي در ايران به كشورهاي متقاضي ايجاد شده است.

وي با اشاره به اين‌كه بيش از سه هزار ايراني در خارج از كشور زنداني هستند، اظهار كرد: بيشترين آمار زندانيان ايراني مربوط به كشور تركيه است كه بيش از 400 نفر هستند و با توجه به اجرايي شدن موافقتنامه انتقال محكومين بين اين دو كشور ، اقدامات اجرايي براي انتقال زندانيان دو كشور ايران و تركيه در حال پيگيري است.

هدايتي با اشاره به اين كه در حال حاضر كشور افغانستان با حدود 5500 نفر بيشترين زنداني را در ايران دارد، ادامه داد: موافقتنامه انتقال محكومين بين دو كشور ايران و افغانستان هم اجرايي شده و اقدامات لازم در مورد انتقال زندانيان بين اين دو كشور در حال پيگيري است.

مشاور وزير دادگستري با اشاره به اين‌كه وزارت دادگستري با همكاري ساير دستگاه‌ها به‌ويژه وزارت امور خارجه تلاش دارد تا در راستاي اقدامات بشردوستانه و حمايت از اتباع ايراني، فرآيند انتقال محكومين ايراني از خارج از كشور را تسريع كند، گفت: اين موضوع با هدف كاهش مشكلات عديده فرهنگي، اجتماعي و عقيدتي زندانيان ايراني در زندان‌هاي كشورهاي خارجي و همچنين كاهش مشكلات مادي و معنوي خانواده‌هاي آنان انجام مي‌شود.

وي ابراز اميدواري كرد كه در سال جاري با همكاري وزارت امور خارجه تعدادي از زندانيان ايراني محبوس در كشورهاي تركيه، تايلند و افغانستان براي گذراندن ادامه محكوميت به زندان‌هاي داخل كشور منتقل شوند.

 
 
Powered by Tetis PORTAL